תיירות בישראל ומה שמסביב

ענף התיירות בישראל עבר בשני העשורים האחרונים התפתחות מואצת והפך, למעשה, להיות מרכיב חשוב בהכנסות המדינה. מעל ל-35 מיליארד שקלים מגלגלת תעשיית התיירות הישראלית, בעיקר בזכות מבקרים המגיעים לכאן מכל רחבי העולם. רבים אינם יודעים אך ישראל היא למעשה יעד עולמי מועדף בשל האקלים הנוח יחסית, הריכוז הגבוה של אתרים בעלי חשיבות היסטורית, דתית וארכיאולוגית, כמו גם בזכות אתרי טבע רבים ומגוונים. התרבות הישראלית, הנעה מהצגות וקונצרטים בעלי שם עולמי ועד חיי הלילה הסוערים של תל אביב, נחשבת גם היא למקור משיכה מרכזי. למעשה, בשנת 2012 הגיעו לישראל כ-3 מיליון תיירים (!), רובם מיבשת אמריקה הצפונית ואירופה.

תיירות הפנים גם היא נחשבת לענף ישראלי משגשג,  בזכות היותנו עם שאוהב לטייל ולבלות יחדיו בחיק הטבע. האתרים המסודרים של רשות הטבע והגנים כמו גם נקודות המורשת החשובות, מוצאים עצמם מתמלאים במבקרים בכל סוף שבוע וחופשות מרוכזות. האזורים המועדפים על הקהל המקומי הם הצפון הירוק ובעיקר הגליל, הגולן והכנרת על שלל הצימרים הנפלאים וכמובן, העיר אילת ואזור ים המלח. בחודשי החורף, הר החרמון נחשב, ללא ספק, ליעד המועדף מכולם ובימים ספורים בלבד מצליח למשוך אליו אלפי מבקרים מידי שנה, ובמיוחד זוגות המחפשים אופציה של בילויים זוגיים וצימרים לזוגות. ערי התיירות המובילות בישראל בקרב מטיילים מארצות אחרות, הן ירושלים הקדושה, תל אביב התוססת והצעירה וערי הנופש אילת וטבריה. האתרים המובילים הם מצדה המרשימה וים המלח הידוע בסגולותיו המיוחדות, אליו מגיעים אלפי מבקרים מכל רחבי העולם, כחלק מענף תיירות המרפא.

בדומה לאופיו של טיול מאורגן בחו”ל, גם תיירות הפנים והחוץ של ישראל מתאפיינת במשפחות ויחידים שמבקשים לוותר על שלב התכנון המייגע ולשכור מדריך מנוסה או להצטרף לקבוצה מאורגנת. החל מבית המלון ועד מסלולי ההליכה, כניסה לאטרקציות מרכזיות והסעות ממקום למקום – סוכנות נסיעות תדאג לכל פרט מהגדול ועד הקטן. מעבר לנוחות שמציע טיול מאורגן בחו”ל או בארץ, הוא כולל גם תוספת חשובה והיא – הדרכה צמודה והסברים אודות ההיסטוריה והתרבות של המקום. מדריכי הטיולים יודעים “לתבל” את הטיול בסיפורים עסיסיים ומעשיות ולהעשיר את המסע במידע רלוונטי וסודות קטנים ומעניינים.

למרות שהשנים האחרונות הביאו איתן קשיים כלכליים קשים, נתוני משרד התיירות מצביעים על כך שכמות התיירים המגיעה לישראל ממשיכה לעלות מידי שנה. המשתנה היחיד המשפיע על כמות התיירים מחו”ל, אינו הכלכלה העולמית אלא דווקא העניין הבטחוני וכך, השנים הבעייתיות מבחינה זו הן אלו שבהן המצב הביטחוני בישראל נחשב ללא יציב, כמו בזמן מלחמות או מבצעים צבאיים. עם זאת, סך הכל, מאז קום המדינה ביקרו בישראל מעל ל-65 מיליון איש ואישה וכאמור, היד עוד נטויה!

Comments +

Leave a Reply